koronawirus-baner

Flaga Miasta Kostrzyn nad Odrą

Dzień Flagi RPPrzypomnijmy: 15 października 2003 wpłynął projekt poselski autorstwa Edwarda Płonka zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP. Zgodnie z projektem 2 maja miał być ustanowiony jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jak podaje wikipedia, wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii. Ostatecznie Sejm RP ustanowił święto 20 lutego 2004 roku.  Przy tej okazji przybliżamy flagę naszego miasta.

flaga miasta Kostrzyn nad Odrą

Wzór, wymiary oraz okoliczności wywieszania flagi naszego miasta określa załącznik Nr 2 do Uchwały Nr XXIII/184/12 Rady Miasta Kostrzyn nad Odrąz dnia 29 listopada 2012 roku. "Flagą Miasta Kostrzyn nad Odrą jest prostokątny płat tkaniny o stosunku długości do szerokości jak1 : 0,625 podzielonej poziomo wzdłuż dłuższego boku prostokąta na trzy równe pasy, w kolorach błękitnym,białym i czerwonym, licząc od góry." informuje nas par.3 rodziału 2 wspomnianego załącznika. Co jednak oznaczają poszczególne kolory?

Barwy flagi Miasta Kostrzyn nad Odrą pochodzą wprost od herbu miasta i sięgają historycznie aż początków miasta. Zainteresowanych tym tematem odsyłam do wywiadu Z prof. dr. hab. Wojciechem Strzyżewskim, kierownikiem Pracowni Heraldycznej Instytutu Historii zielonogórskiej WSP, twórcą herbu województwa lubuskiego z którym rozmawiał Bogusław Mykietów [PRZECZYTAJ WYWIAD] Wracając do naszej flagi:

- kolor błękitny nawiązuje do położenia miasta w rozwidleniu rzek Warty i Odry, niektóre źródła podają, że błękitem flaga nawiązuje jedynie do Odry, która również jest wymieniana w nazwie miasta. Kolor ten pojawia się również w herbie miasta;

- kolor biały nawiązuje do herbu miasta i odzwierciedla tło, na którym znajduje się połowa czerwonego Orła Brandenburskiego i nie ma  nic wspólnego z barwami narodowymi Rzeczpospolitej Polski;

- kolor czerwony nawiązuje do herbu miasta i pochodzi od Orła Brandenburskiego, który mimo upływu stuleci wciąż jest obecny w herbie Kostrzyna nad Odrą.

Pamiętajmy, że flaga Miasta Kostrzyn nad Odrą jest ważnym symbolem naszego miasta i należy okazywać jej szacunek taki sam, jak fladze narodowej. I wywieszajmy ją...

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo