koronawirus-baner

to było 25 lat temu!

Image0013821 listopada 1992 roku, w kilka miesięcy po uruchomieniu kolejowego przejścia granicznego (30 maja 1992 r.), o godzinie 11:00, ówczesny wojewoda gorzowski Zbigniew.Pusz i premier Brandenburgi Manfred Stolpe dokonali uroczystego otwarcia drogowego przejścia granicznego Kostrzyn-Kietz. Wydarzeniu na środku mostu granicznego towarzyszyły tłumy ludzi, którzy pomimo panującego w tym dniu mrozu licznie przybyli na uroczystość. Wszyscy w asyście orkiestry wojskowej przeszli pieszo mostem granicznym na Odrze w kierunku Kostrzyna.

W tym samym dniu przez most przejechały nieliczne pierwsze samochody osobowe. Kostrzyn nad Odrą otworzył się na zachód i Europę. Na ulicę Graniczna powróciło życie, Powstał bazar przygraniczny, a jedyna w mieście stacja benzynowa przy ul. Gorzowskiej choć czynna 24 godziny na dobę nie była w stanie obsłużyć wszystkich klientów. Powstała więc stacja paliw obok bazaru przygranicznego. W 1993 roku Urząd Miasta wydał pierwszy w powojennych dziejach Kostrzyna folder w trzech językach: polskim, niemieckim, angielskim. Tak rozpoczęło się otwieranie miasta na Europę…

 

Dla upamiętnienia 25 lat od otwarcia drogowego przejścia granicznego w Kostrzynie nad Odrą burmistrz dr Andrzej Kunt zaprosił do naszego miasta projektantów przejścia granicznego, jego budowniczych i przedstawicieli służb, które pracowały na dpg Kostrzyn-Kietz. 21 listopada 2017 roku w naszej “Kręgielni” spotkało się blisko 100 osób, w tym również mieszkańcy miasta, by wspominając porozmawiać również o dalszym rozwoju miasta. W panelach dyskusyjnych uczestniczyli Roman Mycka i Wiesław Gołacki (Autorskie Biuro Projektów Mycka&Gołacki Gorzów Wlkp.), Tomasz Grabowski (naczelny inżynier generalnego wykonawcy firmy “Gobex”), Tadeusz Grabowski (kierownik robót). Na widowni byli również przedstawiciele podwykonawców Janusz Zuza z firmy Budomex czy Janusz Nawrocki z firmy Marciniak i s-ka. Prowadzący konferencję Jacek Dreczka nakłonił Panów do wspomnień i odpowiedzi na pytania z Sali. Dowiedzieliśmy się, że przejście graniczne wybudowane zostało na materacu z 35 tysięcy opon (rozlewiska rzeki Warty), a budynek Urzędu Miasta jest posadowiony na 123 palach. Projektanci wspomnieli o tym, na jak trudnym terenie powstawało przejście i o tym jak pracowali pod presją czasu i oczekiwań. Projektowali przecież pierwsze przejście drogowe na zachodniej granicy od podstaw. W panelu drugim udział brali długoletni naczelnik polskiego Urzędu celnego Wiesław Pomarański, jego odpowiednik ze strony niemieckiej – naczelnik Zoll Dieter Pichi, komendant Granicznej Placówki Kontrolnej Straży Granicznej płk. Jan Tomasik, szef BGS Volker Etlich oraz Jarosław Begol kierownik punktu granicznego tzw. Kwarantanny roślin. Panowie niemal w rodzinnej rozmowie opowiedzieli o warunkach pracy (doskonałych w Kostrzynie) oraz o ciekawostkach z czasów działania dpg. Rozmowa była interesująca i niezwykle ciekawa. Panowie mogliby rozmawiać długo, a czas gonił. W trzecim panelu spotkali się Jerzy Korolewicz (Przezes  Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej, wicewojewoda gorzowski w latach 1992-95), Jörg Schröder (burmistrz Seelow), Roman Dziduch (K-S SSE) i Andrzej Kunt (Burmistrz Kostrzyna). Rozmowa dotyczyła wpływu otwarcia przejścia na rozwój miasta. Wszyscy byli zgodni co do tego, że rozwój miasta, rola Kostrzyna nad Odrą po otwarciu przejścia nadal jest niewspółmiernie większa niż innych miast w regionie. Wszyscy też byli zgodni, że wspólnie trzeba pracować dalej, tym razem w kierunku budowy nowego mostu na Odrze i obwodnicy miasta oraz elekryfikacji linii kolejowej Kostrzyn-Krzyż-Piła.

Konferencję uświetniła obecność wicewojewody lubuskiego Roberta Palucha, który w imieniu wojewody dokonał otwarcia konferencji, przypomniał krótko historię przejścia w Kostrzynie oraz podkreślił jego rolę dla rozwoju całego regionu lubuskiego. Wystąpienie nagrodzono gromkimi brawami. Wielką niespodzianką dla uczestników konferencji był wykład socjologa, wykładowcy akademickiego, harcmistrza ZHR, polityka i posła na Sejm VIII kadencji - Lubuszanina prof.dr hab. Jacka Kurzępy. Wykład był tak interesujący, że przez cały czas jego trwania na sali panowała absolutna cisza. Goście z Niemiec ze słuchawkami na uchu (konferencja była tłumaczona symultanicznie) wsłuchani byli w każde słowo prof. Jacka Kurzępy. Wykład dotyczący granicy i pogranicza, ludzi tu żyjących, nie tylko w rozumieniu geograficznym, ale też socjologiczno-psychologicznym, przybliżymy Państwu w niedługim czasie.

Jedno jest pewne takie konferencje warto organizować. Nie tylko po to, by ocalić od zapomnienia, ale także po to, by utrzymywać dobre, dawno temu zawarte przyjaźnie między obiema nacjami, które wciąż trwają i nadal są budowane po obu stronach Odry.                                           

więcej zdjęć:

http://www.kostrzyn.pl/start-topmenu-17/6368-to-było-25-lat-temu

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo