koronawirus-baner

Z życia wędrownych gęsi

muzeumWraz z nadejściem jesieni w Parku Narodowym „Ujście Warty” pojawia się coraz więcej migrujących gęsi. Wędrówka, którą podejmują każdego roku nie jest łatwa. Odwiedzający Ośrodek Muzealno-Edukacyjny w Słońsku przekonają się o tym korzystając z gry planszowej pt. „Z życia wędrownych gęsi”. Farmy wiatrowe, myśliwi, osuszone mokradła to tylko niektóre z przeszkód czekających na graczy. Na szczęście łatwo będzie trafić na pola bonusowe, sprzyjające dalszej migracji. Gra będzie dostępna w sali „Ptasi nawigator” stylizowanej na wnętrze samolotu. Stelaż pod makietę latającej maszyny jest już zamontowany w Muzeum. Lada dzień znajdzie się na nim poszycie, które nada samolotowi ostateczny wygląd.

Kostrzyńscy emeryci w Karpaczu

emeryci002Z życia Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kostrzynie nad Odrą : Karpacz 2020. Pomimo ograniczeń spowodowanych pandemią koronawirusa COVID-19, Oddział Rejonowy Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kostrzynie nad Odrą, kierowany przez Panią Marię Bieniek, konsekwentnie realizuje plan działania na 2020 rok. W dniach 14-20 września, trzydziestodwuosobowa grupa członków i sympatyków Związku przebywała na wczasach w Karpaczu. Turnus wypełniony był wieloma atrakcjami.

Czytaj więcej: Kostrzyńscy emeryci w Karpaczu

Cztery pory roku w muzeum

museumNa wystawach Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego w Słońsku ciągle przybywa nowych elementów. W sali Cztery pory roku, jak grzyb po deszczu, wyrosła głowiasta wierzba. W jej zakamarkach natychmiast pojawiły się dudek, pójdźka i borowiec wielki. Bobrza rodzinka zadomowiała się w sali Rzeka. W cichym kąciku ma do dyspozycji solidne żeremie. Na szerokie wody muzealnej rzeczywistości wpłynęła łódka. Została zacumowana w miejscu, gdzie będzie można odbyć wirtualny rejs po nieudostępnionym terenie Parku Narodowego „Ujście Warty”. Lada dzień na ekspozycję dotrą pierwsze elementy samolotu. Na jego pokładzie zostanie stworzona odrębna przestrzeń wystawiennicza.

W trosce o zdrowie dzieci...

fundFundacja Dziecięca Fantazja od 17 lat wnosi radość w życie dzieci zmagających się z chorobami ciężkimi i nieuleczalnymi oraz z niepełnosprawnością, poprzez spełnianie ich najskrytszych marzeń i fantazji. Okres pandemii koronawirusa był i jest bardzo trudny dla nas wszystkich. Dla chorych dzieci szczególnie. Dlatego też Fundacja Dziecięca Fantazja uruchomiła charytatywną platformę crowdfundingową www.wishsurfing.pl, dzięki której spełnianie marzeń małych bohaterów stało się dużo prostsze. 

Chore dzieci potrzebują dziś wsparcia i nadziei, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Pamiętajmy - dobro powraca! Podaj dalej.

Czytaj więcej: W trosce o zdrowie dzieci...

Nowy Starosta. Nowe rozdanie na kolejne lata

StarostaW ostatnim czasie trochę działo się w naszym Starostwie. Niektórzy mówią, że takie wydarzenia miały miejsce po raz pierwszy od momentu utworzenia Powiatu Gorzowskiego. Otóż zmiany były konieczne. Od 17 lipca br. mamy nowego Starostę Gorzowskiego. Obecnie funkcję tę pełni dotychczasowa wicestarosta, Magdalena Słomińska (Prawo i Sprawiedliwość). Wicestarostą została Małgorzata Ludniewska, reprezentująca klub radnych Razem dla Powiatu. W skład nowego zarządu weszli ponadto Zygmunt Mendelski (Razem dla Powiatu), Mieczysław Jaszcz (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Roman Król (Polskie Stronnictwo Ludowe). Zmiany wydawały się być nieuchronne od wielu miesięcy.

Czytaj więcej: Nowy Starosta. Nowe rozdanie na kolejne lata

Letnia zbiórka żywności

tesco15 295 kg żywności dla potrzebujących. Podsumowujemy „Letnią Zbiórkę Żywności” w Tesco. Już kolejny raz klienci i pracownicy sklepów Tesco wspólnie zdali egzamin z pomagania! Aż 15 295 kg produktów o długiej przydatności, przy wsparciu zespołów Banków Żywności i Caritas, trafi do najbardziej potrzebujących. A to wszystko w ramach trwającej całe wakacje „Letniej Zbiórki Żywności” organizowanej przez Fundację Tesco.

Skutki pandemii odczuwane są przez wszystkich – dlatego obecnie każde, nawet najmniejsze gesty pomocy są szczególnie ważne. Na początku lipca Tesco, wraz z Fundacją Tesco, uruchomiło „Letnią Zbiórkę Żywności”. Przez dwa wakacyjne miesiące we wszystkich sklepach można było przekazywać produkty dla najbardziej potrzebujących. Dzięki wsparciu klientów, Tesco zebrało łącznie 15 295 kg produktów, czyli równowartość 36 331 posiłków. Mąka, ryż, makaron, cukier, olej, dżemy, konserwy, zupy błyskawiczne, herbata, kawa - wszystkie artykuły zebrane w czasie zbiórki trafią do Banków Żywności i Caritas Polska, a następnie zostaną rozdysponowane wśród osób potrzebujących.

Czytaj więcej: Letnia zbiórka żywności

tutaj kupisz zdrowe jedzenie!

azRolnicy z Pomorza Zachodniego i Wielkopolski uruchomili platformę, na której będzie można sprzedawać swoje własne wyroby spożywcze. Liczą, że rolnicy w całej Polsce przyłączą się do akcji i wypromują modę na zdrowe jedzenie. Kiedy przyszła epidemia, podjęli decyzję o zbudowaniu platformy, która będzie wspierała małych producentów żywności, rolników, czy pasjonatów dobrego smaku okazyjnie sprzedających swoje przetwory. 

Sprzedawcy i nabywcy platformę znajdą pod adresem www.alezdrowo.pl a o tym, że warto - przekonują nie tylko produkty, ale sami pomysłodawcy akcji. A warto - polecamy!

Czytaj więcej: tutaj kupisz zdrowe jedzenie!

Plany na jesień – strategia walki z pandemią koronawirusa

koronaLato dobiega końca. Przed nami coraz chłodniejsze dni. W okresie jesienno-zimowym łatwiej o infekcję górnych dróg oddechowych i grypę. Nadal walczymy z pandemią koronawirusa. Podobieństwo objawów COVID-19 do innych infekcji sprawia, że przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się koronawirusa będzie jeszcze trudniejsze. W tym celu została opracowana strategia zwalczania pandemii. Co się zmieni? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Czytaj więcej: Plany na jesień – strategia walki z pandemią koronawirusa

Już niedługo będzie nowa atrakcja dla turystów

3136Przy ścieżce "Ptasim szlakiem" stanęła nowa platforma widokowa. Była oczekiwana przez turystów. Pewnie dlatego, bardziej niecierpliwi, pomimo taśm blokujących wstęp, próbują na nią się dostać. Dlatego przypominamy, że platforma nie jest jeszcze   udostępniona do zwiedzania. Wprawdzie roboty budowlane zostały kilka dni temu zakończone, ale nie mamy jeszcze zgody na udostępnienie jej do użytkowania. Dlatego prosimy o cierpliwość i nie zrywanie taśm blokujących wstęp. Przypominamy, że platforma jest budowana w ramach projektu pn. "Budowa platformy widokowej przy ścieżce przyrodniczej "Ptasim szlakiem", dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

Wieści z Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego

muzeum1

Wystawy Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego w Słońsku w szybkim tempie nabierają ostatecznych kształtów, kolorów i dźwięków. Każdego tygodnia montowane są nowe elementy wyposażenia i wystroju: lampy, meble, projektory, ekrany… Ponadto pracujemy nad przeróżnymi treściami, na których będą bazować aplikacje edukacyjne i gry multimedialne.

Ciekawie zapowiada się gra, której bohaterem jest krwawodziób – mieszkaniec nadwarciańskich łąk. Zadaniem użytkownika będzie sterowanie postacią ptaka i jednoczesne zbieranie pożywienia. Trzeba jednak uważać na niebezpieczeństwa.

Czytaj więcej: Wieści z Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo