koronawirus-baner

W rodzinie tkwi siła!

wspólna fotografia„W rodzinie tkwi siła - bądź aktywny, dbaj o zdrowie, prowadź kulturalny tryb życia". Już po raz trzeci Świetlica socjoterapeutyczna dla dzieci funkcjonująca w Parafii NMP Matki Kościoła w Kostrzynie nad Odrą w ramach konkursu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Programie „Świetlica – Dzieci – Praca” na rzecz wsparcia dziecka i rodziny w gminie w latach 2011-2015 otrzymała dotację w wysokości 40 tys. zł. Realizacja ponadstandartowej działalności naszej placówki nie byłaby możliwa dzięki takiemu wsparciu.  

 

most linowy

W dniach 29-31 sierpnia wraz z 25 dzieci i 15 rodziców byliśmy w Lubniewicach, gdzie przeżyliśmy „Rodzinne warsztaty przygodowe”. Te  okolice  „Uroczyska Lubniewsko”  obfitują niezwykle bogatą  rzeźbę  terenu (niezliczone pagórki, wzgórza, doliny i wąwozy) i są  doskonałą  bazą do zorganizowania tego rodzaju zajęć.  Warsztaty  przygotowane i przeprowadzone zostały  przez instruktorów survivalu z Centrum Przygody i Rekreacji z Krakowa, z wykorzystaniem specjalistycznego m.in. wspinaczkowego sprzętu. Część zadań przewidziana była tylko dla dzieci (w godzinach dopołudniowych), a część w godzinach popołudniowych odbywała się  dla całych rodzin (rodzice z dziećmi).

zajęcia dla dzieci

Zajęcia integracyjne dla dzieci:
- sztafety zespołowe na wieloosobowych nartach, z jajkami, balonami
- przeciąganie liny (zad. siłowo – zręcznościowe)
- dziurawa rura
- pole minowe
- „slack line” - czyli przejście po poziomo rozpiętej między drzewami taśmie (zadanie koordynacyjno–ruchowe)
- gra survivalowa „pustynia”.  
Drugiego dnia odbywały się zespołowe zajęcia nad wodą :
- pływanie pontonami po jeziorze („Łowcy skarbów” - przygodowa zabawa dla dzieci
- wyścigi pontonowe (rywalizacja w zespołach na określonym odcinku)
Starsze dzieci natomiast samodzielnie budowały tratwę, którą następnie pływały po jeziorze Lubniewsko.
spływ

Całe rodziny miały okazję przeżyć grę terenową czyli – zabawę na orientację w terenie leśnym. Drużyny (poszczególne rodziny) poruszały się wg wskazówek, które dostały  lub odszukały w terenie. Po drodze wykonywały różne zadania logiczne, jak i sprawnościowo –przygodowe m. in: łucznictwo (strzelanie z różnego typu łuków do celów), Tree Climbing - wspinaczka na drzewo z asekuracją instruktora, most linowy (przejście nad naturalną przeszkodą czyli nad wąwozem na linach rozwieszonych poziomo), Zjazd tyrolski na linie - emocjonujący zjazd na bloczku zjazdowym po linie, która rozpięta była  między dwoma zboczami naturalnego wzniesienia (wąwozu). W czasie kiedy dzieci poprzez określone zadnia wzmacniały wewnętrzną komunikację i uczyły się  współdziałania, umiejętności opracowania taktyki, wytrwałości i odwagi, rodzice pod okiem pedagoga-terapeuty Pana Macieja Przybylskiego pogłębiali swoje umiejętności wychowawcze, czyli odbywali  „ Wakacyjne warsztaty dla mamy i taty”.

W sobotni wieczór cała nasza ponad 40 osobowa grupa udała się do Ośrodka jeździeckiego „Master” w Lubniewicach, gdzie już 3 -krotnie w latach poprzednich dzieci ze Świetlicy zorganizowane miały kolonie letnie. Tutaj dzięki uprzejmości właściciela Pana Janusza Walaszka- rozpaliliśmy ognisko i piekliśmy kiełbaski. Te ostatnie  3 dni wakacji  spędzone były w świetnej atmosferze, nikt się tutaj nie nudził. Wszyscy pełni wrażeń w godzinach wieczornych wróciliśmy do domu.

pieczemy pierniki

To działo się na zakończenie tegorocznych wakacji ale pomimo, iż rozpoczął się już rok szkolny - moc wrażeń i atrakcji jeszcze przed nami. Przed kilkoma dniami wróciliśmy z dwudniowej  wycieczki do Torunia, gdzie oprócz zwiedzania miasta Mikołaja  Kopernika i samodzielnego wykonywania pierników,  odbyliśmy warsztaty pieczenia chleba  w Wiosce Chlebowej. Z dotacji zakupiliśmy także rowery dla dzieci i organizujemy wspólne rodzinne wycieczki po najbliższej okolicy.

wioska chlebowa

A co nas jeszcze czeka?  Otóż  kiedy pogoda będzie już niesprzyjająca – czyli nastaną „ jesienne słoty”- w naszej placówce odbywać się będą warsztaty  fotograficzne czyli - nauka obsługi aparatu, nauka tzw. „obróbki” zdjęć itp. podstawowe zagadnienia związane z fotografią.

A kiedy będziemy zbliżali się do okresu przedświątecznego, mamy i babcie naszych dzieci przeprowadzą zajęcia kulinarne pod nazwą „ świąteczny kurs kulinarno-plastyczny”. Celem tych zajęć będzie nabycie umiejętności przygotowania podstawowych potraw wigilijnych i samodzielnego wykonania ozdób świątecznych. 

Nie ograniczamy swojej działalności na rzecz samych dzieci, pragniemy wspierać całe rodziny, dlatego między innymi od września Parafia prowadzi warsztaty wpierająco- edukacyjno-profilaktyczne dla rodziców (grupowe oraz indywidualne spotkania terapeutyczne). Na realizację tego zadania otrzymaliśmy dotację z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej”.

W miesiącu październiku już po raz trzeci w Domu Katolickim im. Jana Pawła II odbędą się również  Warsztaty Tato.Net – czyli 15- godzinne warsztaty mające na celu zainspirowanie mężczyzn do bardziej świadomego i efektywnego przeżywania swojej roli ojca. Już dziś zapraszamy chętnych ojców do nieodpłatnego uczestnictwa w tych warsztatach, które prowadzone będą przez trenera Tato.Net (Fundacja Cyryla i Metodego z Lublina). Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się telefonicznie pod nr tel. 501635383.

biuro

KORONAWIRUS

01-korona
OGÓLNE ZALECENIA 
 
mycie
JAK MYĆ RĘCE?
 
02-podejrzenie
PODEJRZEWASZ ZARAŻENIE?
 
seniorzy
INFORMACJE DLA SENIORÓW
 
06-zalecenia
ZALECENIA (4.04.2020)
 
koronawirus-baner 
WIĘCEJ:

INFORMACJE

plan

 
containers-377030 960 720
HARMONOGRAM
WYWOZU ŚMIECI
 
rozklad
ROZKŁAD JAZDY:
komunikacja miejska
od stycznia 2020 r.
meble

WIDEO czyli bez komentarza....

tvp3 60
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część I
 
lata60-2
Kostrzyn w latach '60 XX wieku
(TVP Gorzów Wlkp) - część II
 
Kresowianie-Lubuszanie
film dokumentalny
 
Trudne początki.
Młodość na ziemiach zachodnich 1945-1956

[WIĘCEJ WIDEO]

  Adres redakcji:
Nasz Kostrzyn
Os. Słowiańskie 21/2
66-470 Kostrzyn nad Odrą
Bartłomiej Suski
redaktor naczelny

redakcja@naszkostrzyn.pl
tel. 602 663 913
   

znajdziesz nas w gazecie

logo